Zakończyliśmy realizację zadań w ramach Ogólnopolskiej Akcji MEN „ Ćwiczyć każdy może”, organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu. Nasza szkoła  do realizacji wybrała obszar nr 1  (wychowanie fizyczne -zajęcia edukacyjne) , obszar nr 2 ( wychowanie fizyczne – alternatywne formy realizacji zajęć wychowania fizycznego ) i obszar nr 5 (pozalekcyjne zajęcia sportowe ). Są to obszary które zostały opisane i udokumentowane. W ramach akcji i nie tylko nasi uczniowie również działali i działają w innych obszarach. Mimo że akcja się zakończyła , to nasze działania będą nadal kontynuowane.

 Przedstawiamy podsumowanie projektu:

Przystępując do programu ministerialnegoRok szkoły w ruchu nasza szkoła zobowiązała się do realizacji działań we wskazanych w regulaminie obszarach, mających na celu promowanie aktywności fizycznej oraz zdrowego trybu życia w szkole  i poza nią.  Pierwszym obszarem są lekcje wychowania fizycznego objęte programem nauczania.

Dobrze zaplanowane zajęcia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sprzyja dbałości o wszechstronny psychomotoryczny rozwój ucznia, nabywanie nowych umiejętności ruchowych oraz kształtowanie aktywnego, zdrowego stylu życia.

 Przykładem akcji „Ćwiczyć każdy może” mogą być przeprowadzone zajęcia w klasie I i II a, w trakcie których uczniowie wykazali się dużą sprawnością i zwinnością  w pokonywaniu toru przeszkód. Wykorzystany podczas lekcji sprzęt sportowy i przybory znacznie uatrakcyjniły jej przebieg i zainteresowały ćwiczących.

Zapraszamy do galerii.

Scenariusze

 Pływanie uznane jest za jeden z najzdrowszych dla naszego organizmu wysiłek fizyczny. Pływać może niemal każdy, bez względu na kondycję i wiek. Podczas tej czynności relaksujemy się zarówno fizycznie jak i psychicznie. Na naukę pływania nigdy więc nie jest za późno, a korzyści wynikające z tej aktywności fizycznej są ogromne. Dlatego w naszej miejscowości zajęcia na basenie są alternatywną formą zajęć wychowania fizycznego dla klas czwartych. Nasza miejscowość nie posiada basenu, a najbliższa pływalnia oddalona jest o 16 km. od szkoły. Dzięki dobrej współpracy szkoły z Urzędem Miasta dowozy i bilety wstępu na krytą pływalnię finansowane są ze środków urzędu, ku wielkiej radości uczniów. W trakcie zajęć uczniowie uczą się pływać różnymi stylami, wykonują skoki do wody, uczestniczą w grach i zabawach w wodzie.

Zapraszamy do galerii.

Scenariusze

Nasza szkoła w ramach obszaru nr 5 podjęła następujące działania:

W dniu 12 grudnia 2013 r. 30 – osobowa grupa uczniów  ZGS w Ujeździe wraz
z nauczycielami wychowania fizycznego p. Mirosławem Łupak, Dorotą Bębenek, Michałem Bębenkiem i pojechali na sztuczne lodowisko do Zabrza.To jedno z wielu działań
   Ministerstwa Edukacji Narodowej pod nazwą „Ćwiczyć każdy może”,  organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli uczyli się i doskonalili technikę jazdę na łyżwach. Całe lodowisko było do dyspozycji uczniów. Wszyscy radzili sobie bardzo dobrze . Zdarzały się drobne upadki, ale nikt się nimi nie zrażał. Pobyt przysporzył wszystkim wiele przyjemności i radości, pozwolił wzmocnić sprawność fizyczną uczniów i nabyć nowe umiejętności. Wyjazd ten to jedna z wielu form aktywnego spędzenia czasu wolnego w ruchu. Następny wyjazd zaplanowano na miesiąc styczeń i luty tym razem na lodowisko  
„ Tafla” do Gliwic.

Zapraszamy do galerii.

W dniu 04 marca 2014 r. grupa młodzieży z ZGS pojechała na wycieczkę na narty do Jurgowa. Wyjazd zorganizowany był w ramach akcji Roku Szkoły w Ruchu.

W tym roku wspólnie z nami w wyjeździe uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzelcach Op. Wycieczka trwała cztery dni. Bawiliśmy się świetnie. Całe dnie na stoku na nartach i snowboardzie z małą przerwa na gorącą czekoladę i małe co nieco. Wieczorem basen, mecz towarzyski Polska - Szkocja (szkoda, że przegrany), wygłupy z przyjaciółmi, nowe znajomości i oczywiście odrobina snu. Nasi opiekunowie, pan Mireki pan Krzysztof cały czas czuwali nad naszym bezpieczeństwem (niekiedy z przesadą, szczególnie podczas konkursu skoków), chętnie pomagali i udzielali wskazówek dotyczących poprawy techniki jazdy na nartach, dzięki czemu nasze umiejętności znacznie wzrosły i wszyscy wrócili cali do domu (snowboardziści radzili sobie sami). Dzięki wspaniałym i obfitym posiłkom siły i humory nas nie opuszczały. Na pewno bardzo dobrze będziemy wspominać nasz wyjazd. Raz jeszcze dziękujemy naszym opiekunom i zarazem organizatorom wyjazdu.           

W związku z akcją Roku Szkoły w Ruchu pierwszoklasiści naszego gimnazjum
w porozumieniu z nauczycielem wychowania fizycznego p. M. Łupak postanowili spotykać się w czwartki na zajęciach  sportowych. Pani dyrektor chętnie zgodziła się na nieodpłatne wynajęcie sali gimnastycznej. W związku z tym że nasza szkoła sąsiaduje z klubem piłki siatkowej z Kędz. Koźla ( ZAKSA Kędz. – Kożle ) wybór padł na piłkę siatkową. Jednak na zajęciach młodzież nie tylko gra i doskonali swoje umiejętności siatkarskie, ale również uprawia inne dyscypliny sportowe takie jak; halową piłkę nożną, koszykówkę, tenis stołowy, gry i zabawy. Oczywiście wiodącą dyscypliną jest siatkówka. W trakcje zajęć uczniowie uczą się sędziowania, organizacji zawodów sportowych, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Po zajęciach ruchowych ulubiony punktem są pogawędki, uwagi dotyczące zajęć, swobodne rozmowy z nauczycielem i kolegami. Jesienna i zimowa aura sprzyjały tego typu spotkaniom. W okresie wiosenno – letnim zajęcia będą nadal kontynuowane.

 Zapraszamy do galerii.   

Dokumenty                

Uczniowie naszego zespołu dołączają się do udziału w wojewódzkim dniu ćwiczeń śródlekcyjnych 20 grudnia 2013 r., realizowanym w ramach programu "Rok Szkoły w Ruchu".

Aktywność fizyczna dzieci w młodszym wieku szkolnym, dbanie o zdrowie i kondycję, propagowanie wśród dzieci aktywnych form spędzania wolnego czasu poprzez sport, rozbudzenie zainteresowań sportowych uczniów klas I-III to główne cele projektu „Opolszczyzna - kuźnią sportowych talentów”.

Z tej okazji w dniu 28 listopada 2013 r. 116 uczniów klas I-III z całej gminy wzięło udział w festynie sportowym, który odbył się  hali sportowej Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Ujeździe. Pani Dyrektor Zespołu Jadwiga Pszon-Chwedyna przywitała przybyłych gości. Do nietypowej lekcji w-f młodych sportowców zaprosiła Pani Ewa Domeredzka - koordynator projektu, która ze swoimi wolontariuszkami przyjechała do nas ze Strzelec Op. Po wspólnej rozgrzewce uczniowie przystąpili do realizacji poszczególnych zadań. Zawodnicy mieli do wykonania sześć prób umiejętności ruchowych od przewrotu w przód poprzez ćwiczenia z piłką, skakanką do ćwiczeń na równoważni. Wszyscy uczniowie doskonale radzili sobie z zadaniami, zdobywając punkty. Wspólne sportowe zmagania sprawiały dzieciom wiele radości. Ponadto każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę, słodki poczęstunek oraz dyplom za uczestnictwo „Jesteś małym mistrzem”.

 Projekt Opolskiego Szkolnego Związku Sportowego wspierany jest przez władze lokalne, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, nauczycieli wychowania fizycznego oraz wolontariuszy. W naszym zespole nad przebiegiem sportowej imprezy czuwała Pani Ewelina Ogaza oraz Pan Mirosław Łupak. Sportowe przedsięwzięcie nawiązywało do działań podejmowanych na rzecz „Roku szkoły w ruchu” ogłoszonego przez MEN  w październiku 2013r

Społeczność naszego zespołu włącza się do udziału w Wojewódzkim dniu lekkiego tornistra 24 stycznia 2014 r., realizowanym w ramach programu „Rok Szkoły w Ruchu". Akcja prowadzona jest w ramach profilaktyki wad postawy i ma na celu uświadomienie uczniom jak duże znaczenie ma waga noszonych dziennie do szkoły tornistrów.

W dniu 9 stycznia 2014 odbył się I Noworoczny Bieg Gimnazjalistów z ZGS   w Ujeździe.  Na starcie stanęli uczniowie klas pierwszych. Pomysł zorganizowania zimowego biegu bardzo się spodobał młodzieży naszego gimnazjum.Kilkudziesięciu uczniów stanęło na starcie, aby uczestniczyć w biegu  wokół  jednego   z urokliwszych miejsc w gminie Ujazd,  jakim jest zalew przy ruinach zamku.  Pogoda dopisywała, była bardziej wiosenna niż zimowa, temperatura wynosiła + 7 stopni, a  zamiast śniegu i mrozu  kropił deszczyk.  Wszyscy uczestnicy biegu w różnym tempie dotarli do mety.Zwyciężył  Michał Rudner (kl. I c), przed Oliwerem Buglowskim (kl. I b)  i Jakubem Kotuczem (I a)Wśród dziewcząt pierwsza do mety dobiegła Paulina Małota (kl. I a), przed Dominiką Jędrzejko  (kl. I c) i Julią Jarosz (kl. I a)

Biegi mają wiele zalet: poprawiają sylwetkę, wzmacniają serce, płuca i układ krążenia, zwiększają odporność, obniżają stres. Dlatego organizatorzy tej imprezy : Dorota Bębenek i Mirosław Łupak   chcą popularyzować ten sport wśród jak największej rzeszy uczniów. Chcą również, aby noworoczny bieg wpisał się w tradycję szkoły.

7 lutego 2014 r. odbył się w naszej szkole Wojewódzki dzień prawidłowej postawy ciała, realizowany w ramach programu „Rok Szkoły w Ruchu”. W tym dniu wychowawcy klas I-III przeprowadzili z uczniami pogadankę, której celem było uświadomienie uczniom, dlaczego zachowywanie prawidłowej postawy ciała w czasie nauki, zabawy i odpoczynku jest tak ważne dla naszego kręgosłupa, oraz funkcjonowania całego organizmu. Uczniowie ćwiczyli przyjmowanie prawidłowej postawy ciała, jaką należy zachować siedząc przy komputerze i biurku. Poznali także kilka prostych ćwiczeń, których wykonywanie sprzyja zachowaniu prostego kręgosłupa.

Spotkanie z zawodniczką  Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie 

W dniu 10 kwietnia 2014 r. w ramach „ Roku Szkoły w Ruchu” w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Bożeną Bąk i jej mężem. Pani  Bożena Bąk to wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej w badmintonie oraz uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Inicjatorem spotkania była uczennica naszego gimnazjum Magdalena Gruntkowska, która trenowała pod okiem pani Bożeny i odnosiła sukcesy w tej dyscyplinie oraz pan Mirosław Łupak nauczyciel wychowania fizycznego. Na początku spotkania pani Bożena w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam jak rozpoczęła się jej  przygoda ze sportem i jak przebiegała jej kariera sportowa. Przedstawiła swoje osiągnięcia i porażki, zapoznała młodzież z zasadami i przepisami gry. Jednak najciekawsze były wrażenia z olimpiady w Barcelonie. Mąż pani Bożeny zademonstrował profesjonalny sprzęt do gry i omówił najciekawsze nowinki techniczne. Następnie uczniowie zadawali pytania dotyczące gry w badmintona i nie tylko. W drugiej części uczestnicy spotkania mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas wspólnej gry z mistrzynią. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania mogli choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwi mistrzowie rozgrywając mini turniej badmintona.

 

© 2008 PSP UJAZD
Wszelkie prawa zastrzeżone

  :: Zajęcia pozalekcyjne
  :: Programy i projekty
  :: Innowacje 
  :: Programy z Unii Europejkiej
  :: Dobre praktyki
  :: Biblioteka
  :: Świetlica
  :: Wykaz podręczników
  :: Zaprzyjaźniona szkoła
  :: Plan godzin klas I-IIIG
  :: Plan godzin klas I-VI
  :: Gazetka szkolna

   :: Absolwenci Złotej Tarczy

  :: MEN
  :: Kuratorium Opole
  :: OKE
  :: Ujazd
  :: GZO Ujazd
  :: WODiP Opole